درباره ازن

آیا می دانید ازن چیست؟

 

 

قرنهاست که طبیعت به هنگام صاعقه و یا به وسیله پرتوهای فرابنفش خورشید، ازن را به وجود آورده و از خصوصیات ضدعفونی کننده آن برای پالایش آب، هوا و محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از پدیده ی رعد و برق، شما میتوانید بهتر تنفس کنید بنابراین هوا یی پاکیزه و تازه به وجود می آید که علت آن این است که رعد و برق، باعث تولید گاز ازن در جو شده و همین گاز است که سبب تازه تر شدن هوامی شود. ازن گازی است بد بو و بدون رنگ که ظرف ۱۵ ثانیه در هوا تجزیه  شده و به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی ذخیره نمی شود.

۲ نوع ازن وجود دارد:

 • ازن  تروپوسفری(ازن بد): ازن تروپسفری همان لایه خطرناک ازن می باشد.  گازی است که که در اثر واکنش های فتو شیمیایی توسط هیدروکربن های خروجی از اگزوز ماشینها و اکسید های نیتروژن در اتمسفر بوجود می آید که جزء آلاینده های ثانویه محسوب می شود و برای تنفس خطرناک هستند.

 

 • ازن  استراتوسفری(ازن خوب): ازونی هست که به وسیله یک مدار الکترونیکی تولید می شود و مقدار گاز خارج شده از این مدار کاملا کنترل شده می باشد. ازن تروپوسفری خاصیت گندزدایی، میکروب زدایی، اکسیداسیون دارد که بسیار قوی و کاملا بدون هیچ گونه زیان و ضرری می باشد.

دستگاه های Airepura   ازن و یون منفی را با سیستم مدار الکترونیکی تولید می نماید؛ این دستگاه ها فاقد وجود ۶ ماده ی خطرناک از جمله سرب و جیوه  می باشند.

 

 

 از دیگر خصوصیات ازن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ازن ضد عفونی کننده ای بسیار انعطاف پذیر است و برخلاف سایر ضد عفونی کننده های معمول همانند کلر، فرمالین و دیگر مواد شیمیایی ، اکسیداسیون با ازن هیچگونه مواد سمی یا مضری را به جای نمی گذارد.
 • ازن نزدیک به یک قرن است که به عنوان گندزدا در آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد و حلالیت آن در آب ۱۲ مرتبه کمتر از حلالیت کلر و دارای ۲۵ تا ۳۰ برابر ، گندزدایی بالاتر از کلر می باشد و تاثیر مستقیم بر باکتری ها و تجزیه دیواره های باکتری ها دارد.
 • ازن یکی از اشکال آلوتروپی اکسیژن بوده و گازی تقریبا بی رنگ با بوی خاص و ناپایدار است.
 • ازن برای کنترل طعم، بو، رنگ، آهن، منگنز و گند زدایی در آب بکار رفته و قادر است ترکیبات فلونیک و دیگر ترکیبات مولد طعم آب را از بین ببرد.
 • ازن مواد معدنی زائد را بطور کامل و سریع اکسید نموده و موجب ته نشینی و حذف آن ها می گردد.
 • تحقیقات نشان داده است که ازن می تواند آفت کشهای مالاتیون و پاراتیون را که ترکیباتی سرطان زا و خطرناک هستند به اسید فسفریک (بی خطر) تبدیل نماید.

 

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)  اجازه استفاده از ازن را صادر نموده است.

سازمان های تایید کننده ی ازن: USDA, ADEC, OSHA, EPA, WHO, FDA و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران

 

 

 


 

سایر کاربرد های ازن

 

 

 

نقش ازن در پالایش و یونیزاسیون آب آشامیدنی

یکی از اساسی ترین اهداف پالایش آب گند زدائی یا ضد عفونی نمودن آن جهت مناسب نمودن برای آشامیدن می باشد. تاکنون برای گند زد ائی آب روشهای گوناگونی ارائه گردیده است که مهمترین آنها کلرزنی، ازن زنی و استفاده از دی اکسید کلر ، برم ، ید و نیز اشعهUV  می باشد. عمومی ترین روش گند زدائی در جهان کلر زنی می باشد که از دلایل عمده استفاده از آن می توان موثر بودن در غلظت پائین ، ارزان و در دسترس بودن آن  را نام برد. با توجه به تشکیل ترکیبات آلی کلرینه و سایر ترکیبات تری هالومتان در اثر گند زدایی با کلر که عوارض بسیار  نامطلوبی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد استفاده از گند زدا های جدید روز به روز ابعاد وسیع تری پیدا می کند. ازن از جمله ترکیباتی است که با توجه به خواص ویژه خود ، نزدیک به یک قرن است که بعنوان گند زدا در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است .

نقش ازن در پالایش آب و پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت بوده و در محیط های آبی خصوصیات مشابهی با کلر دارد. از اینرو این دو ماده بعنوان رقیب یکدیگر و در مواردی مکمل یکدیگر مطرح می باشند.

خصوصیات میکروب کشی ازن بیانگر پتانسیل بالای اکسید اسیون آن می باشد. تحقیقات نشان می دهد که گند زدائی توسط ازن حاصل اثر مستقیم آن برباکتریها و تجزیه دیواره سلولی باکتریها می باشد . که از این نظر با مکانیسم عمل کلر در فرایند گند زدائی متفاوت است. بررسی ها همچنین بیانگر توانائی بیشتر ازن در از بین بردن ویروسها در مقایسه با کلر می باشد.

ازن مصارف زیادی در پالایش آب آشامیدنی از قبیل کنترل طعم و بو کنترل رنگ و حذف آهن و منگنز علاوه بر گند زدائی دارد . قدرت این اکسید کننده در شفاف سازی منابع آب با کیفیت پائین مانند آبهای بازیافتی مهم می باشد. ازن مواد معدنی زائد را بطور کامل اکسید نموده و موجب ته نشینی و حذف آنها می گردد. اهمیت عمده ازن در قابلیت شکستن ترکیبات آلی همراه با آهن و منگنز می باشد.ازن در برطرف نمودن ترکیبات آلی مولد رنگ ، قوی و موثر نشان می دهد بطوریکه بعنوان یک عامل جلا دهنده خوب برای فاضلاب و حذف کننده رنگ در آب شرب کا ربردهای فراوانی یافته است . ازن همچنین قادر است ترکیبات فنولیک و دیگر ترکیبات مولد طعم و بو را در آب آشامیدنی از بین ببرد.

محصولات جانبی حاصل از گند زدائی با ازن

محصولات جانبی حاصل از ازن زنی شامل اسید هایی با وزن ملکولی کم و غیر هالوژن دار، آلدهیدها، کتون ها و الکل ها می باشند که این ترکیبات اغلب توسط میکرو ارگانیسم های موجود در آب قابل تجزیه بیولوژیکی می باشند و معمولاً برای مصرف کنندگان بی خطر هستند . یونیزاسیون باعث تغییر شکل مواد آلی موجود در آب خام می گردد. ازن ، مواد آلی دارای زنجیره طولانی و با تعداد ملکول زیاد را به مواد غیر قابل تجزیه بیولوژیکی و نیز برخی ترکیبات کوچکتر قابل تجزیه تبدیل می نماید. این امر بطور همزمان موجب افزایش اکسیژن محلول آب می گردد و شرایط برای رشد باکتریها ی هوازی مهیا می شود. در صورت استفاده از فیلترهای کربن فعال گرانولی (GAC ) در بخش فیلتر اسیون ، مواد آلی  بر روی منافذ و سطح کربن فعال گرانولی جذب می شوند و لذا فیلتر بعنوان منبع تغذیه و رشد باکتریها ایفای نقش می نماید . در این صورت آبی که از چنین فیلتر هایی عبور می نماید مواد آلی را در سطح فیلتر باقی گذاشته و از رشد باکتریها درآب پس از فیلتر جلوگیری به عمل می آورد.

 

 

 

کاربرد ازن در درمان زخم های دیابتی و بیماری های عفونی

در حال حاضر افراد بسیاری هستند که با مشکلات و معضلات فراوانی در رابطه با التیام زخم ها دست به گریبان بوده و علاوه بر خود بیمار، نزدیکان و آشنایان آنان نیز به نحوی در مشکلات آنان سهیم هستند. زخم ها آنقدر متنوع هستند که نمی توان به درستی آن ها را دسته بندی کرد و به یک طرح درمانی منظم با توجه به روش های متفاوت دست یافت. امروزه راه های گوناگونی برای مبارزه با زخم ارائه و پیشنهاد گردیده. برای درمان هر زخم، به هر دلیل ابتدا لازم است در مورد اتیولوژی زخم اطلاعاتی به دست آوریم. چرا که خیلی از موارد درمان زخم ها می تواند نسبت به زخم دیگر نتیجه معکوس نیز داشته باشد.

همینطور باید به حاد یا مزمن بودن زخم ها توجه نمود چرا که عموماً زخم های حاد گرانولاسیون و ترمیم خوبی دارند، در صورتیکه زخم های مزمن در بلند مدت می توانند درمان گردند که بسیاری از آنان دچار بیماری دیگری مثل دیابت، ضعف ایمنی یا عروقی را به همراه دارند که باید از اقدامات کمکی مانند استفاده از فاکتور های رشد، آنتی بیوتیک ها، پیوند های پوستی و اکسیژن فعال استفاده نمود.

مطلب بسیار مهم در این رابطه این است که اکنون اکثر جامعه پزشکی ما با واژه اکسیژن فعال (activated oxygen ) بیگانه می باشند. در صورتیکه در جوامع پزشکی کشور های پیشرفته نزدیک به ۲۵ سال است که استفاده از شیوه اکسیژن فعال را به عنوان درمان زخم و دیگر موارد را به عنوان کمک درمان تلقی می کنند. البته در خصوص درمان زخم ها دستیابی به اطلاعات ضروری در مورد بیماران از جمله تاریخچه، توجه به سن، عادات زندگی، وضعیت تغذیه ای و دارویی، بیماری های زمینه ای، حالات روحی روانی و احیاناً اطلاعات خاص درمورد هر بیمار بسیار حائز اهمیت می باشد. برای مثال هر چه سن بیمار بیشتر باشد ترمیم زخم به علت مشکلات عروقی و فاکتور های ترمیمی کندتر صورت می گیرد . همچنین استعمال سیگار و مصرف الکل، سوء تغذیه، داروهای ضعیف کننده ایمنی، کمبود برخی ویتامین ها از عوامل تاخیر زخم می باشند.

جالب است بدانید در طبیعت به دو روش پرتوماوراء بنفش که باعث مرگ آلودگی های خطرناک شده و روش اکسیژن فعال(ازناسیون) که بسیار هوشمندانه ماهیت شیمیایی این آلودگی را تغییر داده و آنان  را نسبت به طبیعت و موجودات زنده بی خطر می کند وجود دارد . ثابت شده که اکسیژن فعال(ازن) نسبت به ماوراء بنفش از لحاظ کاربردی بهتر می باشد؛ چرا که در زمان تابش ماوراء بنفش انسان نمی تواند در محیط حضور داشته باشد، اما نه تنها حضور انسان در زمان توزیع گاز ازن(کنترل شده) ضرر ندارد بلکه علاوه بر ضدعفونی می تواند از طریق منافذ پوست وارد سیستم گردش خون گردیده و بدن را سم زدایی نماید. چنانچه گاز اکسیژن فعال را در آب منتشر نمائیم می توانیم تا حد ۹۹% ویروس ها، میکروب ها، باکتری ها، رنگ و بوی نامطبوع، گازها و سموم کشاورزی را از بین ببریم. کاربرد ازن  در ضدعفونی حمام ، آشپزخانه و سطوح مختلف در ارزشیابی های انجام شده در دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا مشخص شده است که آب حاوی اکسیژن فعال ( ازن) برای تمیز کردن خاک و biofilm انواع مختلف سطوح بسیار موثرتر از سایر شوینده ها می باشد. بسیاری از مطالعات دیگر نیز تاثیر اکسیژن فعال(ازن) را در نابودی باکتری ها و میکروبهای دیگراثبات کرده اند . مهم تر آنکه  ازن هیچ گونه باقیمانده شیمیائی خطرناک که از طریق سایر شوینده های خانگی بر جای می ماند از خود باقی نمی گذارد. آب حاوی اکسیژن فعال(ازن) کاملا سالم و طبیعی می باشد و هیچ گونه  اثرات فرعی و مضری برجای نمی گذارد.

اکثریت قریب به اتفاق پاک کننده های خانگی دارای مواد مضر می باشند این مواد از طریق تنفس گازها تماس با پوست و حتی از طریق بلعیدن وارد بدن انسان می شوند. دانشگاه Penn state و سازمان های دیگرگزارش کرده اند که برخی مواد بکار رفته در پاک کننده های خانگی موجب سرطان در حیوانات می شوند و حتی در مورد ابتلا به سرطان در انسان ها مورد تردید می باشند. بخار شیمیایی شوینده های خانگی برای طولانی مدت درهوا باقی می ماند و می تواند در شرایط مختلف مضر باشد حتی وقتی که در مقادیر بسیار کم استنشاق شود. اگر شما فردی را درخانه تان با بیماری آسم ( یا دیگر مشکلات تنفسی) آلرژیک نسبت به مواد شیمیایی یا با سیستم ایمنی ضعیف دارید گازهای ناشی از پاک کننده های خانگی می توانند مضر و آسیب رسان باشند. این بخارها مخصوصا برای بچه های زیر ۹ سال و افراد سالخورده و مادران باردار خطرناک می باشند و ازآنجاکه اکسیژن فعال(ازن)  تقریبا بعد از ۲۰ دقیقه در هوا از بین می رود بنابراین هیچ خطربعدی سلامت انسان را تهدید نمی کند.

ازن تولید شده با دستگاههای Airepura نابود کننده ویروسهایی مانند آنفلوانزا بوده که این ویروس ها  با سرعتی سرسام آور تمام کره خاکی را درمی نوردد و هر روز قربانی می گیرد. این ویروس ها در محیط بسته، از طریق هوا و یا از طریق میوه، سبزیجات و …که توسط دست های آلوده مورد تماس واقع شده باشند انتشار می یابد

سیستم اکسیژن فعال (ازن ) یکی از قویترین سیستم های ضدعفونی کننده در جهان است که بر روی تمام آلودگی ها موثر بوده ، این سیستم نه تنها ویروس آنفولانزا را از بین می برد بلکه تمام ویروس ها، قارچ ها و باکتری های قوی را نابود و کلیه آلودگی های میکروارگانسیمی و شیمیایی را از بین می برد.

امروزه با توجه به شیوع روزافزون آلودگی های مقاوم و متفاوت در جهان از جمله آنفولانزای نوع A، سیستم تولید گازاکسیژن فعال (ازن) قادر است به سهولت نسبت به ضدعفونی و استریل محیط های بهداشتی و در مانی اقدام موثر نماید و نگرانی های موجود را به حد قابل توجه ای کاهش دهد.

 

 

 

ازن در مصارف دارویی و آزمایشگاهی، زباله های بیمارستانی و پالایش آب چیلرها

در بیمارستان ها برای مواردی همچون: شستن و پاک کردن، تهیه محلول ها به منظورتزریقات، محلول هایی برای شستشو و رقیق کردن، نیاز به آبی است که هم خالص باشد (آبی که هدایت الکتریکی کم و مشخصی داشته باشد) و هم استریل، استفاده از ازن راهی مقرون به صرفه و مناسب در تهیه این آب می باشد. آب خالص مورد نیاز بیمارستانها باید دارای سطح بسیار کمی از میکروب باشد. روش های سنتی تهیه این آب، نیاز به اعمال فرآیندهای حرارتی تا دمای نسبتاّ بالایی دارد که تهیه آن هزینه‌ بر می باشد. روش جایگزین برای ضدعفونی حرارتی آب، استفاده از ازن است. ازن با درجه اکسید کنندگی بسیار بالا، فعالیت و تاثیر گذاری سریعتر، نتایج بهتر و مطلوب‌تری برای استریلیزاسیون نسبت به سایر روش‌ها را در اختیار ما می‌گذارد. ازن از طریق پلایش و استریل آب مصرفی و همچنین تولید آب خالص برای مصارف دارویی و آزمایشگاهی در بیمارستان‌ها کاربرد دارد که  بدون درنظرگرفتن ماهیت باکتری، ویروس، قارچ وحتی اسپور، آنها را از محیط حذف می‌کند ودر عمل به افزایش کیفیت آب می‌انجامد.

ضد عفونی زباله‌های بیمارستانی و پالایش پساب بیمارستان آلودگی‌های متعددی از قبیل آلودگی‌های بیولوژیک (انواع باکتریها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌های بیماری‌زا، نسوج،ضایعات پاتولوژیک و…)، مواد شیمیایی سمی و یا کارسینوژن (اتیدیوم بروماید، فنل و …) و آلودگی‌های رادیواکتیو (رادیوایزوتوپ‌هایی که جهت تشخیص و یا درمان بکار گرفته می‌شوند) دارند که هر کدام به تنهایی می‌توانند تهدیدی جدی برای محیط زیست و جامعه به شمار روند. آلودگی‌های عفونی بیمارستان ممکن است از طریق پساب و زباله‌های بیمارستانی به محیط اطراف منتقل شود و بیماری های خطرناکی. لذا درحال حاضر زباله‌های بیمارستانی به صورت جداگانه از زباله‌های شهری دفع می گردد. این امر هزینه‌های زیادی را در بر خواهد داشت. با استفاده از ازن می‌توان این آلودگی‌هارا به سطح طبیعی و حتی کمتر کاهش داده و در نتیجه هزینه‌های دفع زباله و پساب به صفر رساند.

آب چیلرها خود منبعی برای ورود آلودگی به داخل بیمارستان است. بااعمال ازن در این آب، علاوه بر از بین بردن آلودگی آب، بخشی ازآلودگی موجود در هوای بیمارستان نیز کاهش خواهد یافت. EPA (آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا) استفاده از ازن در برج‌های خنک کننده را به عنوان “تکنولوژی پیشگیری از آلودگی” قلمداد می‌کند و استفاده از آن را همواره امن می داند. مراکز کنترل بیماری‌ها ثابت کرده‌اند که برای نابود کردن سریعتر وکامل‌تر باکتری لژیونلا برای عملکرد ایمن‌تر برج‌های خنک کننده، تنها راه بهبود کیفیت آب بدون اضافه کردن هیچ ماده‌ شیمیایی دراکثر موارد می‌باشد.

 

 

 

ضدعفونی و لکه بری البسه ، حوله و ملحفه‌ها  …

با استفاده از ازن در فرآیند ضدعفونی  امکان از بین بردن آلودگی‌ها به طور کامل (۱۰۰ درصد) می باشد. ضمن آنکه نیاز به دمای بالاجهت شستشو وجود ندارد همچنین مصرف مواد شوینده را به شدت کاهش خواهد داد.

محققان عوامل مختلفی همچون روش‌های نامناسب استریلیزاسیون، سیستم نامناسب تصفیه هوا و نامناسب بودن درب‌ها وپنجره‌ها را سبب آلودگی دانسته‌اند. دربررسی‌های صورت گرفته میکروکوکوس‌ها شایع‌ترین اورگانیسم یافت شده درهوای بخش‌ها بود و در مرتبه بعدی استافیلوکوکاپیدرمیس قرار داشت. می‌توان از ازن برای سلامت هر چه بیشتر افراد از جمله پزشکان و کارکنان، همینطور ضدعفونی آب و هوا و وسائل  بیمارستانی استفاده کرد.

از مزایای دستگاه های Airepura کاهش بو، باکتری، قارچ و دیگر میکرواورگانیزم ها، همچنین کاهش میزان آلودگی‌ها توسط تکنولوژی ازن، از جمله  میزان عفونت‌های بیمارستانی وآسیب‌های ناشی از آن را نام برد.

 

 

ازن  در صنعت غذا

شستشو و نگه داری:

 • گوشت ،
 • مرغ ،
 • ماهی،
 • میگو ،
 • انواع سبزیجات،
 • شستشو و ضد عفونی ابزار کار در آشپزخانه ها و سالن ها ،
 • ضد عفونی لباس ها ی فرم ودست پرسنل ،
 • کاهش میزان مصرف آب ،
 • کاهش قابل توجه شوینده های شیمیایی ،
 • افزایش طول عمر مواد غذایی،
 • رعایت صحیح اصول بهداشتی مطابق با استاندارد های روز دنیا .

 

کاربرد ازن در نگهداری انواع گوشت قرمز و سفید

ضدعفونی و شست وشوی گوشت ماکیان (مرغ و خروس) با آب ازنه، باکتری های موجود  روی پوست آنها را از بین می برد. ازن در ضد عفونی کردن، بازیافت، آب سردکننده طیور و ضدعفونی کردن لاشه طیور نیز استفاده می شود . گاز ازن حداقل ۶۰ درصد میکروارگانیسم ها را کاهش داده و به همان اندازه درکاهش کلی فرم ها مؤثر می باشد. انجمن غذا و داروی ایالات متحده  (FDA)، ازن را جزء مواد سالم شناخته و استفاده از آن را برای آب بطری های آشامیدنی (آب معدنی) تصویب نموده. استفاده از ازن توسط دپارتمان کشاورزی ایالات متحده برای بازیابی و استفاده مجدد از آب سردکردن طیور تصویب و یکسال بعد از مطالعه،  اطلاعات اصلی را در سراسر جهان روی ازن توسط یک هیات ویژه رای را به سالم تشخیص دادن ازن در استفاده  برای ضد عفونی کردن و بهداشتی کردن غذاها صادر نمود؛ همچنین محققان EPA تأیید کرده اند که ازن نسبت به کلر وسایر مواد ضد عفونی کننده بی خطرتر می باشد. مطالعات نشان می دهد که ازن نسبت به کلر، ۵۱ درصد قدرتمندتر بر روی دیواره های سلولی باکتری ها اثر می گذارد و هزاران مرتبه سریع تر ازکلر عمل می نماید. استفاده از ازن در عمل آوری و نگهداری مواد غذایی سبب ایمنی در تمام اتصالات زنجیره تولید مواد غذایی از عمل آوری تا مصرف می شود؛ ضمن اینکه سبب افزایش طول عمر و زمان ماندگاری مواد غذایی نیز می شود.
گاز ازن قادر به از بین بردن انواع باکتری, ویروس و قارچ از قبیل وبا, هپاتیت, salmonella ,E.coli و…  موجود در گوشت می گردد. سرعت عمل ازن در ازبین بردن E.coli در حدود ۳۰۰۰ بار بیشتر از کلر است که بسیار قابل توجه می باشد. گاز ازن از طریق آسیب رساندن به غشای خارجی سلولها باعث از بین بردن آنها می گردد. گوشت گوساله حد اکثر تا ۴۲ ساعت در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و رطوبت ۸۵% قابل نگهداری است ولی با گاز ازن با غلظتppm 0.04  می توان به عنوان مثال در شرایط ۸۰-۹۰% رطوبت باکتریهای موجود در سطح گوشت را تقریبآ به طور کامل نابود ساخت. همچنین گاز ازن می تواند سبب افزایش ماندگاری گوشت سفید و قرمز در سردخانه شودو میزان تلفات را کاهش دهد.
تحقیقات نشان می دهد مقدار کالری و چربی مرغ به وسیله آب ازنیته شده، کاهش پیدا می کند.
تاثیر گاز ازن به عنوان یک ضد عفونی کننده در مدت زمان ماندگاری بر روی ماهی قزل آلا در دانشگاه علوم تحقیقات تهران مورد بررسی قرار گرفت و نتایج بدست آمده نشان داد که آلودگی و امراض حفره شکمی تاثیر بسیار زیادی در فساد  آن دارد ولی در صورت نگهداری ماهی در مدت زمان ۲ ساعت در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد  در آب آغشته به ازن زمان ماندگاری آن تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد.  اندازه گیری درصد پر اکسید و درجه سانتیگراد یخچال حاکی از آن است که گاز ازن هیچگونه تاثیر نامطلوبی در میزان چربی , پروتیئن و رطوبت ماهی ندارد وآلودگی در ماهی در مدت بسیار کوتاهی تا حد بسیار زیادی از بین می رود.
گاز ازن در ضد عفونی کردن لاشه حیوانات در کشتار گاه ها قابل استفاده  می باشد. براساس یافته‌های یک پژوهش، گاز ازن به عنوان یک روش غیر حرارتی مؤثر در ضد عفونی باکتریایی لاشه طیور در کشتارگاه‌ها قابل استفاده است. این گاز  به علت تاثیرات سریع، ارزان ­بودن و نیز به عنوان یک روش غیر حرارتی می‌تواند در صنایع غذایی برای ضد عفونی نمودن آب، انواع مواد غذایی، سطوح ، تجهیزات و وسایل موجود در کارخانه‌های غذایی و یا دیگر مکان­ ها به کار گرفته شود. ازن یک اکسیدکننده قوی­ می باشد که تاکنون برای ضد عفونینمودن آب آشامیدنی و فاضلاب­ها، مورد استفاده وسیع قرار گرفته است.
به گفته­ ی محققان با توجه به تاثیر خوب گاز ازن در کنترل میکروارگانیسم­ها می‌توان از این گاز در صنایع غذایی برای استریل کردن تجهیزات، کارتن‌های بسته‌بندی، انواع مواد جامد و یا مایع بالاخص میوه‌جات وسبزی­ها بهره گرفت. ضمناً با توجه به خاصیت اکسید کنندگی این گاز لازم است از دوزهای کمتر جهت پاره‌ای از مواد غذایی که حاوی چربی است، استفاده گردد. در این رابطه بهره‌ گیری از روش‌های ترکیبی ازن با دیگر روش‌های فیزیکی و یا شیمیایی می‌تواند مفید واقع شود.

 

 

 

 

باشگاه های ورزشی و سالن های آرایشی

 • از بین برنده بوهای غیرقابل تحمل
 • تامین اکسیژن وهوای سالم و سبک.
 • ایجاد مکانی متفاوت و پرنشاط به لحاظ تنفس هوای پاک.
 • رضایتمندی مشتریان از فضای پاک و هوایی تمیز.
 • ضدعفونی و پالایش هوای محیط (بدن استفاده از مواد شیمیایی)

 

 

 

 

کاربرد ازن در درمان و سلامت پوست

اکسیژن فعال(ازن)  جهت از بین بردن باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها در استخرها و وان های چوبی بزرگ، بسیار موثرتر و مقرون به صرفه تر از سایر مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می باشد. در نتیجه استفاده از سیستم  یونیزاسیون ، آب مصرفی شما بسیار تمیز تر و سالم تر می گردد و احتمال انتقال بیماری از طریق استفاده از وان به افراد دیگر را از بین می برد. همچنین بو یا رایحه بسیار بهتری نسبت به سایر محصولات ضد عفونی کننده  دارد.

اکسیژن فعال هیچ گونه باقی مانده شیمیایی را بر جای نمی گذارد بنابراین برای پوست و مو سودمند می باشد. شستشوی بدن با آب یونیزه باعث از بین بردن باکتری ها و میکروب های موجود در پوست شما گردیده که این باکتریها ، همواره بر روی پوست منجر به ناراحتی های پوستی و عفونت ها  می شود. اکسیژن فعال برای این نوع آلودگی ها بی نهایت کشنده و مهلک می باشد. با نابودی این میکروب ها پوست شما سالم تر، براق تر و شفاف تر به نظر می رسد.

از دیگر کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در بهداشت و سلامت پوست درمان جوش های صورت، از بین بردن خارش و اگزمای پوستی می باشد.

 

 

 

عملکرد ازن در رفع ریزش مو

زیبایی ، حفاظت و نگهداری از موی سر یکی از دغدغه های مردم می باشد . به طوری که در بیشتر مواقع افراد در جهت نگهداری و حفاظت از آن هزینه های زیادی را پرداخت می کنند و متاسفانه در پاره ایی مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه به دلیل وجود مواد شیمیایی مشکلات و عوارض دیگری را به همراه دارد .

از دیگر کاربرد های بی نظیر اکسی‍ژن فعال( ازن ) استفاده از آن جهت نگهداری ، حفاظت و زیبایی مو می باشد . این راهکار کاملاً ارگانیک و طبیعی بوده و هیچ گونه پیامد و عوارضی ندارد .

طبق بررسی های به عمل آمده اکسیژن فعال( ازن ) تاثیرات بی نظیری در افزایش و ماندگاری مو داشته و می تواند به طرز فوق العاده ایی باعث رفع کامل در ریزش مو گردد.

جالب است بدانید اکسیژن فعال( ازن ) با ایجاد یک لایه محافظ به نام  peptones  بر روی مو باعث پوشش کوتیکول مو و بهبود سلامت کلی مو می شود . به ترتیبی که اکسیژن فعال( ازن ) با ایجاد ارتباط بین ساختار درونی هر رشته مو و رنگ شیمیایی و طبیعی آن باعث جلای مو و خوش رنگ شدن  آن می گردد . امروزه ازن را به عنوان عامل مهم در رنگ آمیزی مناسب مو معرفی نموده و می شناسند. با توجه به تعاریف بالا می توان تاثیرات اکسیژن فعال( ازن ) را به ترتیب زیر بیان نمود :

۱ . رفع کامل شوره ، حساسیت و خارش

۲ . خوش رنگ شدن و افزایش جلای طبیعی

۳ . افزایش فوق العاده در دوام و ماندگاری مو

۴ . پر پشت شدن آن به دلیل افزایش ضخامت هر تار مو

۵ . جلوگیری بی نظیر از ریزش مو

 

 

 

کاربرد ازن در درمان و بهداشت دهان

مطالعات اخیردر طی سال های متوالی ثابت کرده است که میلیون ها باکتری مضر، در هر موی مسواک معمولی زندگی می کنند.  موهای مسواک از طریق باکتری های هوازی که مخصوصاً در حمام به صورت فراوان یافت می شوند باقی مانده خمیر دندان و ذرات ریز غذا را در دهان آلوده می‌کنند، بدین ترتیب مسواک می تواند در زمان استفاده انواع بیماری ها و امراض را به بدن منتقل کند.  دهان، خانه صدها گونه باکتری می باشد. قسمت عقبی زبان دارای فرورفتگی های کوچک زیادی است که باکتری ها می توانند در آنها پنهان شوند ، این باکتری ها ترشحات پشت بینی و سایر زبریهای دهان را که می توانند در آنجا جمع شوند را تجزیه می کنند که منبع اصلی بوی بد دهان است . همچنین موادی که از متابولیسم این باکتریها ایجاد می شود  باعث کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می گردد .

اکنون کافیست باکتری های مضر در تماس و مجاورت اکسیژن فعال قرار گیرند تا در نهایت به طور شگفت انگیزی تجزیه و نابود گردند .

استفاده از آب حاوی اکسیژن فعال در مسواک زدن:

۱ . درمان عفونتهای گلو ، دندان و برفک های دهانی

۲ . سفید شدن دندانها در دوره زمانی محدود بطوریکه رنگ زرد اضافه بر روی مینای دندان را تجزیه و از بین می برد

۳ . حذف باکتری های پنهان در فرو رفتگی های سطح زبان

۴ . جلوگیری از پوسیدگی ، کرم خوردگی و عفونتهای دندانی بطوری که حتی بیمار می تواند پس از حذف عفونتهای دندان های خراب ، از انتقال و شیوع مجدد عفونت جلوگیری نموده و آبسه و درد دندان را از بین ببرد و به همان شکل از دندان استفاده نماید .

۵ . درمان حساسیتهای دندانی ، مخصوصاً مشکلات مربوط به دندان های مصنوعی در این خصوص را از بین می برد .

۶ . جلوگیری از انتقال آلودگی به بدن

۷ . جلوگیری و کاهش جرم های اطراف دندان

۸ . جلوگیری و رفع خون ریزی لثه

۹ . رفع سریع بوی بد دهان

 

 

 

موارد استفاده دستگاه هوا در چاپخانه ها

 • خلاص شدن از شر بوهای بد، در زمان چاپ ( افست ، بنر )
 • ایجاد هوائی سالم و سبک را جهت بالا بردن راندمان مراحل چاپ
 • کنترل مشکلات تنفسی و جلوگیری از سوزش چشمهای اپراتور و پرسنل چاپخانه
 • حذف بوهای حاصل از مرکب ها، حلال ها ، الکل ، بنزین ، نفت ، ضد چسپ ،UV  و نوار طلاکوب.

 

 

 

 

 

بهداشت حیوانات خانگی و بیماری های دام و طیور

 • از بین بردن کامل تخم انگل ، ویروس ها، باکتریها، کنه ها و قارچها
 • مکملی عالی به همراه واکسنها در پیشگیری و تکثیر بیماریهای عفونی و امراض به سایر حیوانات و کنترل بیماریهای مشترک انسان و حیوان
 • ازن بعنوان یک درمان فضا محیطی برای بهبود میانگین افزایش وزن و کاهش تلفات در مرغداریها ومحل نگهداری حیوانات میباشد
 • کاهش گازهای مضر مانند آمونیاک و هیدروژن سولفید و از بین بردن بوهای بد حیوانات
 • ضدعفونی کننده محل نگهداری، ظروف و وسایل مربوطه و بعنوان یک آنتی بیوتیک مؤثر در جهت جلوگیری از چرک زخمها و عفونتها

 

 

 

 

 

نگهداری و پرورش آبزیان

 • تکثیر ، پرورش و نگهداری ماهیان سردآبی
 • افزایش چشم گیر اکسیژن آب و واکنش به میکروارگانیسم های خطرناک و کاهش بار آلودگی آب
 • شفاف سازی آب که از عناصر حیاتی در صنعت شیلات میباشد
 • در فرایند ازناسیون ، اکسیداسیون ترکیبات فلزات سنگین و شیمیایی در آب فراهم گردیده و آثار نامطلوب برروی محیط زیست نخواهد داشت
 • کنترل و حذف آمونیاک ، نیتریت ، نیترات، کلر، ویروسها، باکیریها ، قارچ ها و انگل ها
 • پیشگیری از کریستالی شدن آب آکواریوم و کارایی مؤثر در رشد و تکثیر آبزیان و جلوگیری از رشد خزه

 

ازن در شیلات

در این پروسه عمل ضدعفونی به صورت پیوسته در داخل استخرها انجام می گیرد و برخلاف سایر مواد ضدعفونی کننده معمول همانند آهک زنده وفرمالین نیازی به تخلیه استخر نمی باشد و ضد عفونی توسط ازن به صورت پیوسته در حین وجود آبزیان داخل استخر و بدون تخلیه مکان انجام می پذیرد و در نتیجه به صورت  مرتب  میزان آلودگی محیط کاهش می یابد . در پژوهش‌های به عمل آمده به اثبات رسیده است ، ازن میکروب‌ها را از طریق اکسایش و نابودی دیواره‌ سلولی از بین می برد همچنین حذف میکروارگانیسم های بیماری‌زا نظیر اسپور باکتری‌ها ، کیست‌ها و ویروس‌ها بدون نیاز به زمان طولانی از امتیازهای ازن است. جلوگیری و از بین بردن بیماری‌های آبزیان با دستگاههای ازن Airepura ، باعث گندزدایی و اکسایش آلاینده‌های موجود در آب می‌شود .

ازن از بین برنده انواع آلودگی های میکروبی از جمله باکتریها، ویروسها و حتی قارچها، انگلها و تخم انگلها و پروتوزوآ می‌باشد ؛ این عمل باعث کنترل بیماریها شده و اهمیت فراوانی در استخرهای پرورش ماهی دارد، زیرا از انتقال بیماری به محیط های دیگر جلوگیری می نماید. ازن در مقابله با استرپتوکوکوس‌های موجود در محیط پرورش، تاثیر بسیار خوبی دارد .

استفاده از ازن موجب افزایش رشد ماهی و کاهش استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیک ها در آبزی‌پروری می‌شود. برای دست یابی به بالاترین حد بازماندگی در مراکز تکثیر آبزیان آب ورودی باید تمیز و عاری از میکروارگانیسم ها و دیگر آلودگی‌ها باشد. ازن باعث افزایش درصد بازماندگی و حذف مواد شیمیایی برای آماده‌سازی آب می‌شود . ازن همچنین می‌تواند مقدار اکسیژن حل شده در آب را افزایش دهد و در مقایسه با کلر که برای حیات ماهی مشکل‌آفرین است هیچ گونه مخاطره‌ایی در بر ندارد .در پرورش میگو ازن باعث حذف ویبریوها – که عامل بیماری در پرورش میگو هستند می‌شود . در طی تحقیقی که  توسط “بولاک و همکاران او” انجام شد، نتایج حاکی از آن است که استفاده از ازن موجب بهبود کیفیت آب ، کارایی بهتر فیلترها ، کاهش بیماری آبششی ماهی ، کاهش مرگ و میر و کم کردن نیازهای شیمیایی برای کنترل BOD در سامانه‌ی مدار بسته‌ی پرورش قزل‌آلا شده .
ازن دو کاربرد مهم پالایش و بهبود کیفیت آب را در پرورش آبزیان دارد.  ازن به منظور غیرفعال سازی عوامل بیماری زا برای ماهی، اکسید کردن پسماند ارگانیک( شامل رنگ) و نیتریت، به آب های سیستم پرورش ماهی افزوده می شود. از طرف دیگر به این دلیل که اتم های ناپایدار ازن، میل ترکیب با سایر مواد و اکسید نمودن انها را دارند با استفاده از این فرآیند یکی از مشکلات اصلی آکواریوم ها ،خصوصا آکواریوم های آب شور که وجود ترکیبات نیتروژن مانند آمونیوم و آمونیاک و نیتریت و نیترات حاصل از تجزیه مواد عالی می باشد و همچنین ترکیباتی مانند فسفات و سیلیکات وغیره را برطرف می نمایند. تمام موارد فوق در رابطه با سایر اکو سیستمهای آبی و خاکی نظیر تراریومها و ویواریومها نیز صادق خواهد بود و یکی از مشکلات اساسی این سیستمها بوی بد آمونیاک و ترکیبات ناشی از تجزیه ضایعات حیوانات می باشد که همواره این معضل را به صورت کامل حذف می نماید.

در اکوسیستمهایی که از دستگاه ازن استفاده شده است به هیچ عنوان بوی بد متعارف از این گونه سیستمها به استشمام نخواهد رسید، پس به صورت خلاصه دستگاه ازونایزر باعث سلامت موجودات، رفع بوی بد محل نگهداری آبزیان و دوزیستان و خزندگان و غیره، شفاف و کریستالی نمودن آب آکواریومها، رفع ترکیبات سمی مانند آمونیاک و ترکیبات نیتروژن دار ، رفع استرس در آبزیان و حیوانات، کمک به تکثیر و زاد آوری حیوانات و آبزیان، نابود سازی کلیه عوامل  بیماری زا مانند میکروبها و ویروسها و باکتریها و بسیاری دیگر از موارد مفید می گردد.

 

 

 

 

استفاده از ازن در کشاورزی

ازن در کشاورزی پيشرفته امروزی يک عامل حياتی و مفيد محسوب می شود و دارای اثرات سود بخش زيادی می باشد. ميوه، سبزیجات و صيفیجات، بخصوص انواع ريشه ای آنها مانند هويج که در مجاورت مستقيم با خاک و کودهای آلی و حيوانی قرار دارند و يا ميوه هايي مانند توت فرنگی که در نزديکی سطح زمين رشد می کنند احتمال آلودگی بيشتری دارند. بنابراين ضدعفونی اين گونه محصولات از اهميت بيشتری برخوردار می باشد. ازن يک گاز طبيعی است و به عنوان پالايش دهنده  طبيعی استفاده می شود که محيط را از آلودگی های طبيعی و غير طبيعی پاک می سازد.

گاز ازن هيچ اثر سمی بر روی محصولات ندارد و سرطان زا نيست؛ ازن در کنترل و کاهش پاتوژن ها بر روی محصولات غذايي تازه از جمله ميوه ها و سبزيجات، گوشت  و ماهی به کار می رود.  باکتری ها، ويروس ها، کپک ها و موجودات تک سلولی ديگری که بر روی محصولات، ضايعاتی را بوجود  می آورند را نيز می توان با ازن که مطمئن و طبيعی است از بين برد. ازن در صنعت از سایر مواد شیمیایی برای مصرف کننده و کارکنان، امنيت و ايمنی بيشتری دارد و در کنترل باکتری ها بسیار کارآمدتر و موثر می باشد.

 

برخی کاربردهای سيستم ازناسيون در کشاورزی:

 1. استفاده از ازن در سرعت رشد و افزايش عملکرد يکسری از محصولات کشاورزی شامل گوجه فرنگی، گندم، توت فرنگی، کلم بروکلی، صيفی جات و…
 2. استفاده از ازن بعنوان علف کش در کشاورزی.
 3. استفاده از ازن در بهبود و تيمار خاک های کشاورزی و جايگزين مناسب متيل برومايد.
 4. افزايش کيفيت محصولات گلخانه اي و گل ها با استفاده از ازن و افزايش طول عمر نگهداری گل هاي زينتی.
 5. استفاده از ازن به جای قارچ کش های شيميايی در کشاورزی.
 6. کاهش مصرف کود.
 7. کنترل علف های هرز.
 8. تصفيه فاضلاب در فرآيند آب کشاورزی.
 9. استفاده از ازن برای از بين بردن انگل های خاک.

 

با توجه به روند افزایش جمعیت دنیا و نیاز روزافزون به مواد غذایی که سهم عمده آن از طریق کشاورزی تامین می گردد ، نیاز به استفاده از تکنولوژی و روش های جدید در کشاورزی آبی برای این منظور بیش از پیش احساس می گردد. این امر به این دلیل می باشد که کشاورزی آبی همچنان در تأمین تولیدات کشاورزی برای نسل حال و آینده از اولویت خاصی به خصوص برای تولید محصولات راهبردی به شمار می آید و جایگاه منحصر به فرد خود را حفظ کرده است .

یکی از روش های جدیدی که در آمریکا و کشورهای اروپایی در حال استفاده روزافزون می باشد، بحث استفاده از ازن در آبیاری می باشد . می توان گفت که تقریباً در تمام صنایع غذایی از ازن برای استریلیزاسیون و ضد عفونی و بالا بردن زمان ماندگاری و در کشاورزی و گلخانه برای افزایش رشد و کاهش مصرف سموم استفاده می شود ازن بدون در نظر گرفتن ماهیت، باکتری ، ویروس ، قارچ ها و حتی اسپورها را از بین می برد. واکنش های ازن با میکرو ارگانیسم های مختلف، در سیستم های آبی به دو روش، واکنش های مستقیم ازن مولکولی و وجود رادیکال های آزاد حد وسط صورت می گیرد.

ازن سبب اکسید شدن مواد ارگانیکی خاک و بقایای گیاهی و در نتیجه سبب رها شدن و پخش مواد غذایی مورد نیاز گیاه می گردد. اکسید شدن مواد ارگانیکی روی ذرات خاک رس سبب تغییراتی در سطوح این ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتیجه سبب افزایش نفوذپذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذ پذیری می گردد. همچنین عمل ازن زنی به آب ، سبب تجمع اسید نیتریک (HNO3) که منبعی از نیتروژن است، برای گیاهان می گردد.

نقش ازن در تصفیه آب و خاک و همچنین پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت بوده و تاثیر فوق العاده ای در اکسید کردن چربی ها دارد.

 

مزايای استفاده از ازن در کشاورزی:

 1. قوی ترين اکسید کننده ای که در دسترس مي باشد.
 2. موجب نابودی و غير فعال شدن ميکرو ارگانسيم ها می گردد.
 3. ازن دوازده بار انحلال پذيرتر از اکسيژن در آب می باشد.
 4. به آسانی از ميان لايه های خاک عبور می کند.
 5. به صورت On- Site تهيه می شود و ديگر هيچ نيازی به انتقال و يا انبار مواد شيميايی خطرناک ندارد.
 6. اسيد هوميک خاک را اکسيد می کند.
 7. قادر است کود مورد نياز گياه را اکسيد کرده و به راحتی در اختيار گياه قرار دهد.
 8. ترکيبات پيچيده آلی موجود در خاک را به دی اکسيد کربن و يا مولکول هايی با مسمومیت کمتر تبديل می نماید.
 9. پس از انجام واکنش ها، باقی مانده مضر به جای نمی گذارد.
 10. با انجام عمل ازناسيون، باقی مانده ازن تبديل به اکسيژن گردیده که موجب بالا رفتن ميزان اکسيژن در دسترس ريشه شده و باعث طراوت گياه می شود.

 

ازن در کشاورزی پیشرفته امروزی، یک عامل حیاتی و مفید محسوب گشته که دارای اثرات سود بخش زیادی می باشد.

 

سایر کاربردهای ازن در کشاورزی پیشرفته بسیار وسیع بوده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. تصفیه آب زهکشی برای استفاده دوباره کشاورزی.
 2. رفع آلودگی های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید.
 3. آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه.
 4. رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود.
 5. رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان.
 6. کنترل علف های هرز.
 7. کاهش pH آب.
 8. افزایش طول عمر نگهداری گل های زینتی.
 9. افزایش عملکرد محصولات.
 10. تصفیه آب زهکشی برای استفاده دوباره درکشاورزی

 

تولید محصولات ارگانیک:

یک محصول ارگانیک، محصولی می باشد که عاری از هر گونه آلودگی، آفات، بیماری و سموم باشد . زمانی که برای مبارزه با آفات از ازن استفاده می شود، تمام نیازهای لازم جهت رسیدن به یک محصول ارگانیک را فراهم می کند به طوری که گیاه بدون این که نیاز به سم پاشی داشته باشد، با استفاده از ازن، با تمام آلودگی های محیطی مبارزه می کند و در نتیجه محصولی سالم خواهیم داشت که می توان تحت عنوان یک محصول ارگانیک نام برد.

 

 

 

 

چند نمونه از مکان هایی که می توان از دستگاه پالایش و ضد عفونی کننده ی Airepura استفاده نمود:

 • هتل و رستوران ها
 • کافی شاپ و فست فود ها
 • مطب ،کلینیک های درمانی ، پزشکی و بهداشتی
 • سالن های آرایش و زیبایی
 • کتابخانه ها
 • انبار ها
 • سردخانه ها
 • دفاتر اداری و مغازه ها
 • سرویس های بهداشتی
 • و …